Jeżeli zastanawiasz się nad zaciągnięciem kredytu hipotecznego, to z pewnością już zacząłeś szukać odpowiednich informacji, które mogłyby pomóc ci wybrać ofertę kredytu w konkretnym banku. Całkowitą normą jest to, że przed skorzystaniem z tego produktu chcesz być absolutnie pewny, że wybór będzie odpowiedni. Jednym z bezpiecznych sposobów na rozeznanie się na rynku czy realizację całego procesu kredytowego jest skorzystanie z usług pośrednika kredytowego. Czy usługi pośrednictwa kredytowego są dla ciebie płatne?
W Polsce usługi finansowe, szczególnie te w kontekście pośrednictwa czy doradztwa kredytowego, kojarzone są od razu z kosztem. Pośrednictwo w kontekście kredytu, kupna mieszkania czy domu jest automatycznie kojarzone z usługami agentów nieruchomości, które osobiście musisz opłacić (może to być przykładowo 2% od wartości nieruchomości). Odmiennie jest w przypadku usług pośrednictwa kredytowego. Eksperci kredytowi za swoje usługi nie pobierają żadnych opłat. Ponadto oferta przedstawiana przez pośrednika jest taka sama jak w banku, nie ma żadnych ukrytych kosztów czy podwyższonej prowizji dla klienta. Więc kto płaci pośrednikowi? Wynagrodzeniem eksperta jest prowizja płacona przez instytucję finansową, w której klient uzyska finansowanie. Wysokość prowizji nie ma wpływu na ofertę przedstawioną przez doradcę.
DLACZEGO BANKI WSPÓŁPRACUJĄ Z EKSPERTAMI KREDYTOWYMI?
Z perspektywy banku współpraca z pośrednikami kredytowymi jest bardzo opłacalna, ponieważ banki płacą ekspertowi jedynie za wypłacony kredyt, czyli za sukces. Bank nie jest zainteresowany ile pracy włożył pośrednik, ile przeprowadził spotkań z klientem, ile czasu potrzebował na przygotowanie wszystkich dokumentów itp. Dzięki usługom eksperta bank oszczędza na kosztach związanymi z tymi przypadkami, kiedy potencjalny klient ostatecznie nie zaciąga kredytu w tym banku. Natomiast własnym pracownikom bank musi zapłacić za wykonaną pracę niezależnie od tego czy dojdzie od podpisania umowy pomiędzy daną instytucją finansową a klientem, czy nie.