Wiele młodych małżeństwa pragnie stabilizacji życiowej dzięki zamieszkaniu „na swoim”. Niestety kupno mieszkania lub budowa domu na kredy hipoteczny wiąże się z nieuniknionymi koszami, m. in. z wniesieniem wkładu własnego, który w początkowej fazie tworzenia rodziny jest problematyczny do zorganizowania. Jednak czy możliwe jest wyłączenie wymogu wkładu własnego przy uzyskaniu kredytu hipotecznego? Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się!
Jeszcze 10 lat temu przeciętny Kowalski nie miał problemu z uzyskaniem kredytu hipotecznego bez jakiegokolwiek wniesienia funduszy własnych. Na rynku było wiele ofert, w przypadku których brak wkładu własnego nie był zupełnie problemem. Jednak w 2014 roku Komisja Nadzoru Finansowego ze względu na sytuację gospodarczą wprowadziła rekomendację, zgodnie z którą minimalny wkład własny wynosi 20% wartości nieruchomości. Obecnie na rynku możemy znaleźć ofertę z niższym wymaganym wkładem (nie mniej niż 10%), jednakże musimy w takim przypadku liczyć się z dodatkowym ubezpieczeniem podwyższającym koszt kredytu.
Warto zauważyć, że opisywana powyżej wartość wkładu własnego nie wyklucza wniesienia większej kwoty. Co więcej, banki często w takim przypadku z reguły oferują korzystniejszą ofertę, obniżając marżę kredytu lub dają możliwość indywidualnych negocjacji warunków kredytu.
Brak oszczędności? Sposoby na kredyt bez gotówki.
Myślisz jak poradzić sobie z niewystarczającą ilością środków pieniężnych? Sprawdź czy jedno z poniższych rozwiązań nie jest odpowiednim sposobem dla ciebie!
Po pierwsze, przede wszystkim powinieneś poprosić o pomoc rodzinę lub przyjaciół. Wkład własny może pochodzić z darowizny przekazanej przez bliskie ci osoby. Jest to rozwiązanie często stosowane nie tylko prze stosunkowo młodych wnioskodawców ubiegających się o kredyt, ale również osoby starsze, które mają oparcie w najbliższych. Te metoda może się okazać jedną z najtańszych i jednocześnie najprostszych.
Kilka banków na rynku akceptuje zabezpieczenie na aktualnie posiadanej nieruchomości lub gruntu. Szacowana wartość tej nieruchomości jednak musi być wyższa niż mieszkanie lub grunt, który planujemy kupić, albo budowany dom. Dodatkowo warto pamiętać, że w przypadku budowy domu wszystkie wydatkowane przez ciebie koszty w przeszłości, np. koszty stworzenia projektu budowlano-architektonicznego, przyłącza czy wykonanie już prace budowlane, zaliczają się do wniesionego już wkładu własnego.
Pamiętaj, że najkorzystniejszym rozwiązaniem dla ciebie będą zawsze własne zaoszczędzone fundusze. Dlatego jeżeli w tym momencie dopiero planujesz kredyt hipoteczny, a faktycznie starania zaczniesz w perspektywie roku lub kilku lat, rekomendujemy systematyczne odkładanie określonej kwoty. Dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z rachunku oszczędnościowego lub otwarcie lokaty. Nawet jeśli nie uzbierasz wymaganej kwoty, to z pewnością będziesz czuć się stabilniej z odłożonymi środkami, a co więcej, będziesz w stanie sprawdzić czy twoja płynność finansowa pozwoli ci w przyszłości na comiesięczną spłatę określonej kwoty.