Zdolność kredytowa – jak ją zwiększyć?
Rozważając opcję zaciągnięcia kredytu hipotecznego warto zastanowić się na jaki kredyt możesz sobie pozwolić i na jaki w ogóle Cię stać. Zdolność kredytowa jest najbardziej istotnym elementem do wyliczenia maksymalnej kwoty możliwego do uzyskania kredytu. Może się okazać, że Twoja zdolność kredytowa wyliczona przez bank jest dużo niższa niż Twoje potrzeby. Co wtedy zrobić? Czy masz szansę, aby ją zwiększyć?
Zdolność kredytowa a inne kredyty
Istotnym elementem, który w dużej mierze wpływa na Twoją zdolność kredytową są zobowiązania. To właśnie od weryfikacji zobowiązań powinieneś rozpocząć proces polepszania twojej sytuacji. Jeżeli posiadasz kredyty gotówkowe, to dobrym rozwiązaniem będzie ich spłata, jeżeli oczywiście nie zachwieje to Twojej stabilności finansowej. Zakup sprzętu na raty również jest kredytem gotówkowym. Karty kredytowe czy limity w koncie również obniżają twoją zdolność kredytową. Dobrym krokiem będzie zmniejszenie limitu lub całkowite zamknięcie konkretnego produktu bankowego. Pamiętaj, że proces rezygnacji z tego typu usług może trwać około miesiąca (termin wypowiedzenia umowy), dlatego odpowiednio wcześniej zaplanuj te działania, tak aby zbędne produkty nie odroczyły wypłaty kredytu hipotecznego.
W niektórych określonych przypadkach bank może wymagać od Ciebie przedstawienia pełnej historii Twojego rachunku bankowego z miesiąca lub nawet kilku miesięcy. Dla banku wyciągi stanowią podstawę do sprawdzenia Twojej wiarygodności. Przykład: jeżeli we wniosku oświadczysz, że nie posiadasz osób na utrzymaniu a na rachunku pojawią się regularne przelewy np. do rodziców tytułem „na leki”, może to wzbudzić podejrzenia analityka bankowego. W takim przypadku może on podjąć decyzję o obniżeniu zdolności kredytowej. Zatem, warto zaplanować działania na rachunku w taki sposób, aby twoje wydatki nie sugerowały ponadprzeciętnych kosztów. Zadbaj również o to, aby przelewy Twojego wynagrodzenia za wykonywaną pracę były przejrzyste, wyraźne i nie wzbudzały żadnych podejrzeń.
Zdolność kredytowa a wynagrodzenie
Dopilnuj, aby twoje dochody były stabilne oraz możliwie wysokie. Zastanów się czy nie porozmawiać wprost ze swoim pracodawcą o tym, że chcesz starać się o kredyt hipoteczny. Spróbuj wynegocjować wyższą pensję, poproś o wcześniejszą wypłatę premii. Pamiętaj, że dla banku istotna jest forma twojego zatrudnienia. Idealną sytuacją jest umowa o pracę na czas nieokreślony. W związku z tym, jeżeli nie masz takiej umowy, spróbuj poprosić pracodawcę o zmianę formy zatrudnienia. Być może, gdy postawisz sprawę jasno, uda ci się wynegocjować zmianę czasu trwania umowy na czas nieokreślony lub wydłużyć jej czas na kilka lat do przodu.
A co ze zdolnością przedsiębiorcy?
Jeżeli jesteś przedsiębiorcą to Twoje przygotowania do starania się o kredyt muszą rozpocząć się dużo wcześniej. Postaraj się, aby dochód netto w rocznym zeznaniu PIT być odpowiednio wysoki. Chcesz wiedzieć jak wysoki? Wiele zależy od formy rozliczeń z urzędem skarbowym, to znaczy jaka jest forma opodatkowania Twojej działalności. Jeżeli swoje dochody dokumentujesz za pomocą książki przychodów i rozchodów zadbaj o to aby koszty nie przekraczały przychodów. Niestety, jeżeli zamierzasz starać się o kredyt musisz zacząć płacić podatki. Z kolei jeżeli swoją działalność rozliczasz w formie ryczałtu bądź karty podatkowej musisz być świadomy tego że niektóre banki mogą ten dochód potraktować po macoszemu. Chcesz wiedzieć więce? Wypełnij formularz, a my bezpłatnie podpowiemy Ci jak zbudować zdolność na spełnienie Twoich marzeń.
Artykuł wydał Ci się pomocy? Zostań z nami na dłużej: