PSDL – Eksperci Finansowi
  • O nas
  • Wniosek
  • Zespół
  • Poradnik
  • Blog
  • Kontakt

Oprocentowanie kredytu hipotecznego

Oprocentowanie kredytu hipotecznego

Zastanawiasz się nad kredytem hipotecznym, ale nie wiesz od jak zrobić pierwszy krok? Wybór odpowiedniej oferty kredytu hipotecznego warto rozpocząć od zastanowienia się nad faktycznym oprocentowaniem kredytu. Czy wiesz, że zależy ono nie tylko od stanowiska i polityki sprzedaży banku. Co wpływa również na oprocentowanie twojego kredytu?

Oprocentowanie kredytu jest sumą dwóch elementów: stawki bazowej oraz marży banku. Stawka bazowa powinna nam się od razu kojarzyć ze słowem WIBOR. Z WIBORem mamy do czynienia w przypadku kredytów zaciągniętych w złotówkach. Natomiast kredyty walutowe w swoim oprocentowaniu zawierają LIBOR lub EURIBOR. Drugi element oprocentowania to marża banku.

% = WIBOR + marża

Przykład:

Jeśli WIBOR wynosi 1% a marża baku 2% to całkowite oprocentowanie wynosi 3%. Natomiast jeżeli WIBOR wyniesie 2% a marża banku 1%, to finalnie oprocentowanie również będzie równe 3%.

W obydwu przypadkach oprocentowanie wynosiło 3%. Jednak czy w obydwu przypadkach kredyt jest tak samo atrakcyjny?

Przy wyborze oprocentowania przede wszystkim powinniśmy patrzeć na marże banku, ponieważ to ona jest stabilną częścią, ustalaną przez bank. Wysokość marży jest zależna m.in. od profilu klienta, kwoty kredytu, korzystania przez kredytobiorcę z innych produktów banku, takich jak karta kredytowa, konto z comiesięcznymi wpływami wynagrodzenia czy ubezpieczenie za pośrednictwem banku. Marża proponowana przez banki działające na rynku może różnić się znacząco. Co więcej, nawet w ofercie wybranej instytucji mogą pojawić się zróżnicowane promocje czy oferty dla wybranych wnioskodawców. Dlatego tak ważna jest analiza kredytów hipotecznych w jak największej ilości banków.

 Oglądając reklamy banków zwróć uwagę nie tylko na oprocentowanie, ale przed wszystkim na marżę.

Wartość WIBORU będzie się zmieniać na przestrzeni miesięcy, roku lub lat i nie możemy na nią w jakikolwiek sposób wpłynąć.

Porównując oferty kredytów powinieneś być przede wszystkim zainteresowany marżą banku. Opcja z wyższą marżą banku zawsze będzie mniej korzystna, bo na przestrzeni czasu zawsze będzie wiązać się z wyższym oprocentowaniem.

Pamiętaj, że w praktyce wysokość twoich rat będzie się zmieniać na przestrzeni czasu. Raty kapitałowo-odsetkowe uzależnione są od zmiennej stawki WIBOR, dlatego warto przemyśleć, czy jeżeli wskaźnik ten wzrośnie o np. 0,5%, to czy twoja płynność finansowa nie zostanie rozchwiana w związku z wyższym oprocentowaniem, co jest jednoznaczne z wyższą ratą.

Jeżeli boisz się ryzyka związanego z niepewnością stawki WIBOR, możesz zdecydować się na kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem, które polega na tym, że umawiasz się z bankiem, że przez 5 lat spłacasz kredyt z określonym, niezmiennym oprocentowaniem. Oprocentowanie takie będzie niezależne od stawki WIBOR, a więc masz pewność, że przez te kilka lat twoje oprocentowanie jest niezależnie od sytuacji gospodarczej. Co się dzieje po danym okresie? Twoje oprocentowanie zostaje przekształcone na zmienne z określoną wcześniej marżą.

Ze względu na sytuację gospodarczą związaną z epidemią koronawirusa stawka WIBOR w 2020 roku drastycznie spadła do rekordowo niskiej wartości 0,22% WIBOR 3M oraz 0,25% WIBOR 6M (stan na dzień 04.12.2020).

Poprzedni wpisRaty równe czy malejąceNastępny wpis Ubezpieczenie na życie przy kredycie hipotecznym – czy obowiązkowe?

ZYSKAJ WIĘCEJ NIŻ MYŚLISZ

Współpraca z nami to kompleksowa opieka nad Twoim procesem kredytowym.

Zaufaj naszemu doświadczeniu i pozwól się poprowadzić do swoich finalizacji twoich planów i inwestycji.

KONTAKT

PSDL - EKSPERCI FINANSOWI
Wojciechowska 7/215
20-704 Lublin
576 837 777
biuro@psdl.plpsdl.pl
Pn – Pt 8.30 – 16.30
Sb, Nd – kontakt indywidualny

Informacje prawne

Polityka prywatności
Klauzula informacyjna
ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE IDEALNIE DOPASOWANY KREDYT HIPOTECZNY | MAPA STRONY

NA SKRÓTY: DORADCA FINANSOWY | DORADCA KREDYTOWY | DORADCA UBEZPIECZENIOWY | KREDYT HIPOTECZNY | KREDYT FIRMOWY | KREDYT GOTÓWKOWY | KREDYT KONSOLIDACYJNY | LEASING | UBEZPIECZENIA
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.Zgoda